kniha
Knihy pre seba

Krátka recenzia o knihe Prečo spíme

Nedávno som dočítala knihu Prečo spíme, ktorá v sebe ukrýva niekoľko veľmi výživných strán o spánku. Prečo spíme? Jednoduchá otázka, avšak zložitá odpoveď. V krátkosti – spíme preto, aby náš organizmus vedel fungovať. Ak je spánok niečím prerušený, prípadne skrátený, pre naše telo to predstavuje oveľa negatívnejšie dôsledky, než si myslíme.

Knihu s veľmi výstižným názvom napísal Mathew Walker, PhD., ktorý sa spánku venuje už niekoľko rokov. Samozrejme, po vedeckej stránke. Skúmaním ľudského spánku prišiel na niekoľko zaujímavostí. Vedeli ste o tom, že ľudia v rôznom veku majú iný spánok? Pubertiakov by napríklad rodičia vôbec nemali nútiť ku skorému zaspávaniu a následne ku skorému vstávaniu. Prečo? Odpoveď nájdete v tejto knihe.

Každý z nás má svoje spánkové návyky

Niekomu stačí 6 hodín, niekto potrebuje aspoň 8 hodín spánku. Niekto si rád pred spánkom zacvičí a iný si dá horúcu kúpeľ. Veľa z nás si rado pospí poobede. V skutočnosti by sme nemali cvičiť pred spánkom aspoň 2-3 hodiny a poobedný spánok je ideálne absolvovať do 15. hodiny, pretože neskorší spánok negatívne ovplyvní náš nočný spánok. Spánok nevnímajte ako čas, kedy si len psychicky oddýchnete. Vnímajte ho ako čas, kedy si potrebuje oddýchnuť najmä vaše telo a procesy, ktoré musia zvládať vaše orgány. Pravdepodobne všetci žijeme v jednom veľkom omyle. Myslíme si, že cez víkend ,,dospíme“ čas, ktorý sme si nedopriali cez týždeň. Tieto hodiny však už pravdepodobne nikdy nedospíme.

Prečo spíme je 412 stranová kniha plná užitočných informácií. Nie je napísaná žiadnym vedeckým jazykom. Veľa pojmov, ako napríklad REM a NREM spánok, melatonín, suprachiazmatické jadrá a množstvo ďalších, je hneď v úvodných textoch vysvetlených. Texty sú založené najmä na zisteniach z rôznych výskumov a štúdií. Je to presne ten typ odbornej knihy, ktorý by vás bavil. Nie sú to žiadne náročné texty. Je to skôr oddychová literatúra, prostredníctvom ktorej získate množstvo nových informácií.

kniha Prečo spíme

V tejto knihe nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o spánku. Zistíte, ako spánok ovplyvňuje náš mozog, telo, či dokonca náš život. Určite ste si všimli, že keď sa ,,zle“ vyspíte, ste väčšinou podráždení, unavení a nerobíte tie najracionálnejšie rozhodnutia. Spánok vo veľkej miere ovplyvňuje aj naše emócie či kreativitu. Nenadarmo už naše staré mami vedeli, že ak chceme zvládnuť písomku v škole, musíme sa dobre vyspať. Kniha okrem faktov o spánku obsahuje aj 12 tipov pre zdravý spánok, ktoré si jednoznačne musíte prečítať.

Nenechajte sa odradiť a prečítajte si krátky úryvok z knihy Prečo spíme. Kniha je určená pre všetkých dospelých čitateľov. Je jedno, či máte 18 alebo 60 rokov. Všetci spíme a všetci by sme sa mali zaujímať o to, prečo spíme.

Prečítajte si úryvok z knihy Prečo spíme:

,,Budúcich rodičov často uchváti ich schopnosť spievaním či prihováraním sa bábätku vyvolať malé pohyby a kopnutia svojho nenarodeného dieťatka. Hovoriť by ste im to síce nemali, ale ich bábätko pravdepodobne vtedy tvrdo spí. Pred narodením strávi ľudský plod takmer všetok čas v stave podobnom spánku. Väčšina z neho pripomína REM spánok. Spiaci plod si preto neuvedomuje špekulácie svojich rodičov. Matka síce cíti štuchnutia rúčkami a kopanie nožičkami bábätka, tie sa však s najväčšou pravdepodobnosťou objavujú následkom nepravidelných výbojov mozgovej aktivity, ktoré bežne sprevádzajú REM spánok.

Dospelí sa takto nehýbu ani nekopú, aspoň by nemali, pretože im v tom bráni paralyzujúci mechanizmus REM spánku. Ale mozog nevyvinutého plodu v maternici si ešte len musí rozvinúť systém blokujúci svaly počas REM spánku, aký u dospelých už funguje. Ostatné hlboké centrá mozgu sú však už na svojom mieste, a to vrátane tých, ktoré vytvárajú spánok. Prevažná väčšina nervových regulátorov a prepínačov potrebných na tvorbu NREM a REM spánku sa vytvorila a zapojila koncom druhého trimestra vývoja (približne 23. týždeň tehotenstva). V dôsledku tohto nesúladu mozog plodu počas REM spánku vytvára pôsobivé motorické príkazy, ktorým však paralýza nebráni. Príkazy tak majú voľnú cestu a môžu vyústiť do búrlivých pohybov dieťatka, ktoré matka cíti ako výkopy malého akrobata či ľahučké údery zápasníka v mušej váhe.“ (Walker, M.: Prečo spíme, s. 91)

Prečo spíme nie je pre vás to pravé? Skúste knihu Lieky, ktoré zmenili svet.

Foto: Unsplash.com, vlastná fotografia

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...