Kariéra pre seba

Takto si vytvoríte krásny a efektívny životopis

Hľadáte si prácu a chceli by ste mať životopis, ktorý zaujme? Vďaka týmto radám a aplikáciám si vytvoríte krásny a efektívny životopis, ktorý zaujme na prvý pohľad.

Prvý dojem je pri životopisoch naozaj podstatný. Vďaka krásnemu vizuálu zaujme oko recruitéra hneď od prvého momentu. Ak životopis zaujme, máte za sebou jednu malú výhru. Krásny vizuál však neznamená, že v životopise musia byť rôzne obrázky, vzory či citácie. Podstata krásy spočíva v prehľadnosti životopisu a chronológii údajov.

Aká by mala byť štruktúra životopisu?

Na samom vrchu životopisu musia byť vaše osobné údaje ako meno, priezvisko, mesto, kde aktuálne žijete, telefónne číslo a e-mail. Tieto údaje používa každý recruitér pri následnom kontakte.

Doterajšie pracovné skúsenosti

Svoje pracovné skúsenosti zoraďte vždy chronologicky od aktuálneho/ posledného zamestnania, po tie najstaršie. Pracovné skúsenosti sú to, čo recruitérov zaujíma najviac. Ideálne by sa mali zhodovať s prácou, o ktorú sa uchádzate, prípadne by mali ku nej smerovať. Svoje pracovné skúsenosti stačí napísať v odrážkach, v ktorých zhrniete vašu podstatnú náplň práce, vaše úspechy a to, čo bolo vašou dennou agendou, či občasnými projektami. Ku každej pracovnej skúsenosti napíšte ideálne 3-5 odrážok.

Doterajšie pracovné skúsenosti môžu obsahovať aj brigády, či práce, ktoré ste vykonávali len chvíľkovo. Ak sú pre vás podstatné a ovplyvnili váš osobný či kariérny rozvoj, nie je dôvod ich skrývať.

Vzdelanie

V dnešnej dobe veľmi závisí od zamestnávateľa a pozície, či je potrebné vzdelanie v odbore, alebo nie. Niektoré pozície si vyžadujú, aby mal uchádzač vysokoškolské vzdelanie v danej sfére, inde stačia kurzy či školenia. Vzdelanie je však vždy podstatné a malo by súvisieť s pozíciou, o ktorú sa uchádzate.

Ak máte vysokoškolské či stredoškolské vzdelanie, určite tam napíšte počet rokov odkedy dokedy trvalo vaše štúdium, názov vysokej školy a odbor. Nikdy totiž neviete, či recruitérom nie je práve váš spolužiak, prípadne niekto, kto študoval na vašej alma mater. Po vysokej škole nasleduje stredná škola. Základoškolské vzdelanie nie je potrebné písať do životopisu, pretože keď máte strednú školu, je jasné, že máte aj tú základnú. Ak však stredoškolské vzdelanie nemáte, napíšte aj základnú školu.

Ako je to s kurzami?

Kurzy uvádzajte do životopisu najmä tie, ktoré vám môžu pomôcť pri práci, prípadne sú pre váš život podstatné. Ak máte za sebou rôzne menšie kurzy a školenia, ktoré aktívne nevyužívate a ani to neplánujete, nemusíte ich zaradiť do vášho životopisu.

Záujmy/ hobby v životopise

Svoje záujmy a hobby určite zahrňte do svojho životopisu. Každý predsa robíme niečo vo svojom voľnom čase a s našimi kolegami nás spájajú debaty o tom, čo sme robili cez víkend, prípadne nás spájajú spoločné zážitky. Svoje záujmy nemusíte napísať len stroho. pokojne napíšte akú literatúru čítate, aký šport robíte, akú hudbu počúvate, prípadne ktorú kuchyňu najradšej varíte. Záujmy nie sú síce rozhodujúcim prvkom pri výbere uchádzača, no môžu u vás spraviť malé plus.

Aké nástroje môžete použiť pri tvorbe životopisu?

Canva

Canva je bezplatný nástroj na tvorbu grafických materiálov. Po zadaní slova životopis, CV alebo resume sa vám ukážu vzory životopisov, ktoré môžete použiť. Môžete si vybrať zo stovky vzorov (templates) rôznych štýlov, ktoré si už jednoduchým spôsobom upravíte podľa seba. Canva je síce jednoduchý nástroj, no ak nemáte trochu grafického skillu a orientácie v takomto type programov, zavolajte si niekoho na pomoc.

V Canve si dávajte pozor pri výbere šablóny. Veľa šablón je bezplatných, avšak niektoré nie. Tieto šablóny sú vždy označené znakom Euro alebo korunkou, ktorá značí, že si môžete túto šablónu vybrať iba v prípade PRO profilu.

Kickresume

Kickresume je ďalším nástrojom, v ktorom si môžete bezplatne vytvoriť životopis. V bezplatnej verzii máte na výber zo 4 základných šablón, v ktorých máte zahrnutú aj ladiacu šablónu na motivačný list. V platenej verzii máte okrem rozšírenej ponuky šablón aj test pre AI verziu, v prípade ak by nábor prechádzal cez rôzne AI technológie.

Ak by ste za svoju gramatiku nedali ruku do ohňa, môžete si priplatiť aj službu jazykovej korektúry, vďaka ktorej bude váš životopis skontrolovaný odborníkom.

Ak chcete zvýšiť svoju úspešnosť, každú časť životopisu viditeľne označte, ako napr. O mne, Osobné údaje, Prax, Doterajšie skúsenosti, Vzdelanie, Záujmy atď. Ak daná firma využíva AI technológiu na prescreening kandidátov, rýchlejšie rozozná kde má hľadať potrebné údaje a budete tak mať vyššiu šancu, že vás zavolajú na pohovor.

K životopisu zamestnávatelia vyžadujú aj motivačný list alebo krátky sprievodný text, ktorý o vás povie niečo viac, než štruktúrovaný životopis. Pri odosielaní životopisu na to nezabudnite.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...