ruch veľkomesta
Sama so sebou

Je normálne necítiť sa ,,normálne“

Je úplne normálne necítiť sa ,,normálne“. Čo znamená slovo normálne? Je to niečo, čo si určujeme my alebo niečo, čo určuje naše okolie? Sú to nejaké hranice pocitov a nálad, v ktorých sa môžeme pohybovať a keď sa na istú dobu vymkneme spod kontroly, tak už nie sme ,,normálni“?

Je to úplne normálne

Slovo ,,normálne“ znamená aj bežne, obvykle či pravidelne. Ak sa na pár chvíľ stratíme z tohto nášho normálnu, naše okolie náš okamžite považuje za nenormálnych. V našom vnútri však trpíme. Nestačí už len to, že my sa cítime zle ale ešte aby aj naši blízky nám vraveli, že sme nejakí zvláštni, že sa správame divne a že nereagujeme tak ako bežne. Väčšinou si to ľudia uvedomujú aj sami a nepotrebujú počuť aj od ostatných, že si to stihli všimnúť.

Ak sa necítite normálne, je to úplne v poriadku

Každý máme svoje dni. Niekedy sa cítime lepšie, niekedy horšie, niekedy máme celé zlé obdobie kvôli nejakej situácii, ktorá nás zastihla. Ak sa necítite v poriadku, nič si z toho nerobte. Je to len obdobie, ktoré po pár dňoch či mesiacoch môže odznieť. Neostane to tak celý život. Ak sa neviete momentálne rozhodnúť či chcete to alebo ono, dajte tomu čas. Vraví sa, že čas všetko vyrieši a naozaj. Nechajte veciam voľný priebeh a netlačte na ne. Aj tá vaša ,,normálnosť“ sa jedného dňa vráti a budete opäť v poriadku.

 

Ak si myslíte, že svoju ,,nenormálnosť“ nezvládate, vyhľadajte odbornú pomoc

Nie je na tom nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Pomoc odborníka – psychológa alebo terapeuta je v tomto období oveľa viac potrebná, než kedykoľvek predtým. Ak vás bolí žalúdok, idete ku gastroenterológovi, ak vás bolí noha, idete ku ortopédovi. Ak vás ale bolí vnútro, zrazu ľudia nechcú ísť nikam a chcú si všetko nechať pre seba. Akonáhle však navštívia odborníka, ktorý im pomôže zlepšiť ich stav, nechápu, prečo tak neurobili už oveľa skôr.

Psychológ či terapeut nie je nutné zlo. Nie je to niekto, kto by vás súdil za vaše správanie či myšlienky. Práve naopak. Je to človek, ktorý sa maximálne snaží pochopiť vaše správanie a myslenie. Je to človek, ktorý vám odborne pomôže vrátiť sa do vášho ,,normálu“. Keď som bola dieťa, tak bolo priam na hanbu keď nejaký spolužiak išiel cez vyučovanie ku školskej psychologičke. Keď som teraz veľká, tak všetci priam zatvárajú dvere pred ľuďmi, ktorí navštevujú psychológa či iného odborníka, ktorý im chce pomôcť s ich psychikou. Ten, kto sa odváži urobiť tento krok je práve tým človekom, z ktorého by sme si mali brať príklad. Veľmi dobre si uvedomuje svoj problém a je ochotný ho otvorene začať riešiť.

Naše ,,nenormálne“ stavy jedného dňa istotne prejdú. Ak si však myslíte, že to bude trvať dlho, prípadne svoju nenormálnosť nezvládate vo vlastnej réžii, vyhľadajte pomoc.

Pár viet na záver, ktoré sú určite normálne.

Určite je normálne, keď mladí ľudia zrazu majú obdobie, kedy nevedia čo chcú.

Nevedia, čo chcú od života, partnera, práce.

Je normálne nevedieť a netreba sa toho báť. Nie ste sami, ktorí nevedia.

Foto: unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...