kniha s kávou
Inšpirácia pre seba

Lieky, ktoré zmenili svet – ideálne čítanie na aktuálnu sezónu

Uponáhľaná doba plná dezinformácií. Asi takto by sme charakterizovali posledné mesiace. Nikto necíti žiadnu istotu, na internete a v televízii sledujeme enormné množstvo (dez)informácií a my jednoducho už vôbec nevieme, čomu máme a čomu nemáme veriť.

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí vedia triezvo rozoznať pravdivé informácie od hoaxov, gratulujeme ti. Dnes nie je jednoduché rozoznať to, čo je pravda a to, čo nie je. Niekedy mám pocit, že už ani my sami neveríme len tak niečomu a potrebujeme si všetko overovať. Len tak. Pre istotu.

Aktuálne je v každej domácnosti na stole problém s koronou. Vírus COVID-19 ovplyvnil život nás všetkých a ak sa nebudeme správať zodpovedne, nemusíme ho pretrpieť tak, ako by sme mali.

Ako súvisia experti na koronavírus s knihou Lieky, ktoré zmenili svet?

Súvisia s ňou snáď vo všetkom. Od začiatku pandémie počúvame najmä to, čo by mohlo pomôcť pri liečbe nakazených koronavírusom. Liečba prebieha len symptomaticky, čiže priebeh choroby sa tlmí napríklad liekmi s paracetamolom, ktoré znižujú zápal. Chorobe môžeš predchádzať s vitamínom C a zinkom. Znie to ako predchádzanie iným, bežným civilizačným chorobám. Nuž, je to tak. Lieky, ktoré zmenili svet obsahujú 10 kapitol, ktoré ukrývajú pravdivé informácie o tom, ako vzniklo 10 liekov, ktoré zmenili svet.

Pýtate sa, aké to sú?

V knihe nájdete informácie o vzniku aspirínu, chinínu, vitamínu C, inzulínu, penicilínu, antikoncepcii, chlórpromazínu, prozacu, viagre a o samotnom vzniku vakcíny. Nájdete tam všetko podstatné, vďaka čomu môžete racionálnejšie prekonať aj koronavírus.

Kniha nie je písaná odborne. Je určená širokej verejnosti.

Je pre všetkých, ktorí chcú zistiť viac o tom, ako a prečo vznikli vyššie spomenuté lieky. Má síce 363 strán, ale čo budete robiť v niektoré upršané a chladné jesenné dni? Zabudnite prosím na bulvár a prečítajte si radšej túto knihu. Nájdete v nej veľmi veľa pútavých a najmä reálnych príbehov, vďaka ktorým rýchlo pochopíte, prečo je vitamín C dôležitý pre naše telo.

Napadlo by vám, že vitamín C pomáhal predchádzať pred skorbutom?

Skorbut je choroba, ktorá v skratke pochádzala zo špiny a zlých životných podmienok. Bola chorobou námorníkov a kvôli nej zomreli viac ako 2 milióny ľudí. Priebeh choroby bol vskutku nechutný. Krvácali im ďasná, hnili zuby, otvárali sa im staré rany a o ich dychu ani nebudem hovoriť. Vieš si ho živo predstaviť.

Ako na tom bola antikoncepcia?

Prvotnú myšlienku o antikoncepčných tabletkách mala Madame Restell, ktorá ,,potajme“ vykonávala potraty v jej šesťposchodovom dome v New Yorku. Neželané tehotenstvá nie sú len výmyslom 21. storočia. Neželané tehotenstvá tu boli odjakživa.

Prvé prostriedky prerušenia tehotenstva poznali už primitívne národy.

Využívali na to fyzickú záťaž či sťahovanie brucha pevnými opaskami. V časoch antiky sa na to využívali diuretiká či jazda na koni. Tieto prostriedky boli pomerne účinné, no i náročné. A ak tieto prostriedky nezabrali, prešlo sa napríklad na kyrety. Madame Restell sa v 19. storočí začala venovať predaju ,,preventívnych práškov“ a ,,ženských mesačných tabletiek“. Prášok bol lacnejší ako tabletky ale oproti dnešným cenám boli tridsaťkrát drahšie. Tabletky obsahovali zmes bylín, ktoré zabezpečili ochranu pred neželaným tehotenstvom. Ak nezabrali, Madame Restell vykonala klientke potrat. V očiach ostatných ľudí bola považovaná za odpad spoločnosti. Je však lepšie vykonať potrat alebo účinne predchádzať tehotenstvu? Názor si utvorte sami po prečítaní tejto kapitoly.

A ako sú na tom vakcíny?

Vakcíny neznamenajú pre ľudstvo nutné zlo. Keby boli také zlé, mali by sme tu podstatne ťažší priebeh niektorých chorôb a väčšiny by sme sa ani nezbavili. Predstavte si, že ovčie kiahne by pre vás predstavovali smrť tak na 90%. Šanca na vyliečenie z ovčích kiahní bola spočiatku veľmi nízka. A teraz? Ovčie kiahne prekoná skoro každé dieťa viacmenej bez komplikácií. A to len vďaka vakcinácii, prostredníctvom ktorej sa zmiernil priebeh choroby.

Počiatky vakcíny proti ovčím kiahňam siahajú do 18. storočia, kedy farmár naštiepil kravské kiahne, ktoré sú podobné ľudským kiahniam, priamo do svojej manželky a detí. Jednoducho priamo do rozškriabaných miest na ramene vsunul infekčný materiál z pľuzgierov kráv. Ohrozil tak síce život svojej rodiny, ale úspešne. Farmárove deti mali iba lokálny priebeh choroby a jeho manželka, síce s ťažším priebehom, chorobu prežila. Svojím činom sa nechcel chváliť, no stačilo o tom povedať iba jednému susedovi. Počas ďalších dní mal pred svojim domom zástupy ľudí, ktorí čakali na prvú vakcínu.

Čo z toho vyplýva?

Všetky lieky boli zo začiatku iba veľmi primitívne testované, alebo boli skôr priamo použité na ľuďoch. Až neskôr boli testované v laboratóriách aby sa potvrdili ich liečivé účinky. Chtiac či nechtiac, niektorí jedinci museli byť pokusnými králikmi, pretože im to zachránilo život. Akonáhle videli, že niektorá vec pomáha, bolo vhodné aby ju začalo používať čo najväčšie množstvo ľudí. Iba tak dokázalo veľmi veľa ľudí prežiť a len vďaka tomu sa dokázala medicína posúvať vpred.

Chceli by ste si prečítať ďalšiu krátku recenziu? Prečítajte si moje dojmy z knihy Prečo spíme

Foto: unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...