fantasy literatúra
Knihy pre seba

Nedeľné zamyslenie: Prečo dospelí radi čítajú fantasy?

Predstavte si, že po náročnom dni si chcete oddýchnuť a prečítať si dobrú knihu. Ak siahnete po náročnejšej literatúre faktu či románe, ktorý obsahuje náročný text, vaše chvíle pri knihe sa nebudú moc podobať na oddych. Chcete vypnúť svoju myseľ od každodenných problémov? Preniesť sa do sveta, kde sa problémy vyriešia akoby šmahom prútika? V tomto vám pomôže fantasy literatúra.

Prečo by mali dospelí ľudia čítať fantasy?

Fantasy nie sú klasické rozprávky. Vo fantasy knihách prebiehajú rôzne boje, ktoré nie sú späté s realitou a už vôbec nie s dnešným svetom. Nenájdete tam žiadne opisy nášho prostredia. Nájdete tam neuveriteľné miesta, ktoré existujú len vo vašej fantázii, hrdinov, ktorí sú odetí do rôznych dobových kostýmov, ženské postavy, ktoré zachraňujú svet, deti, ktoré chránia svojich súrodencov a množstvo ďalších hrdinov, miest a situácií, s ktorými sa nikdy nestretnete.

Prečo by ste ich mali čítať? Pretože sa jednoducho odpútate od svojich každodenných problémov a prenesiete sa do sveta, kde je možné úplne všetko. Prenesiete sa do krajiny, kde tancujú víly pri ohni, romantické zápletky riešia skutočné potreby srdca a peniaze nehrajú podstatnú rolu.

Fantasy nie sú len rozprávky

Dospelý čitateľ vníma knihy trochu iným pohľadom, než deti. Svet fantasy je pre nás neprebádaným miestom, v ktorom sa úplne stratíme a snažíme sa nájsť len cestu, pomocou ktorej zvládneme všetky boje, hrdinstvá či hádky. Predstavte si, že pri knihe úplne vypnete. Nebudete vnímať čas ani priestor, budete chcieť len čo najskôr dočítať všetky vety, aby ste sa dozvedeli, čo sa stane s hrdinom na konci knihy a či naozaj vyhrá dobro nad zlom.

Niekedy je príjemné prejsť do sveta, kedy naozaj dobro vyhrá nad zlom, hlavní hrdinovia cítia k sebe ozajstnú lásku, deti sú stále deťmi, na odstránenie zradných priateľov stačí: ,,Už nikdy ťa nechcem vidieť.“ Skúste si prečítať svoju prvú fantasy knihu. Možností je skutočne veľa. Či už je to klasický Pán prsteňov alebo Hry o tróny, určite vás tieto knihy vtiahnu do deja. Vďaka čítaniu kníh odložíte z ruky svoj smartfón a môžete tak znížiť svoj screentime. Chcete vidieť ako sa vám s tým darí? Použite tieto aplikácie.

Zaujímavosť na záver: vedeli ste o tom, že J. R. R. Tolkien je považovaný za otca fantasy? Jeho kniha Hobit vyšla už v roku 1937.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...