bežkyne v lese
Zdravie pre seba

4 základné pravidlá pre efektívny rekreačný beh

Rekreačný beh je skvelým spôsobom, ako si zlepšiť svoju kondíciu, získať energiu a cítiť sa lepšie vo svojom tele. Ak ste začiatočník v behaní, dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel môže spraviť váš beh efektívnym a príjemným.

Postupujte pomaly 

Pre začiatočníkov je podstatné začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu a dĺžku behu. Začnite s krátkymi úsekmi behu a postupne zvyšujte čas a vzdialenosť. Týmto spôsobom dávate svojmu telu čas prispôsobiť sa a minimalizujete riziko zranení. Začať môžete s rôznymi cieľmi, napríklad odbehnúť 2 km voľným behom alebo odbehnúť 20 minút bez prestávky voľným behom. Voľný beh je taký beh, počas ktorého by ste sa vedeli rozprávať s kamarátkou. Preto je ideálne pri začiatkoch ísť behať s niekým, kto vás bude ,,brzdiť“.

Zamerajte sa na správnu techniku

Správna bežecká technika je dôležitá pre efektívnosť a prevenciu zranení. Držte telo vzpriamene, ramená uvoľnene, a zamerajte sa na krátky a rýchly krok. Dýchajte hlboko a pravidelne, čo vám pomôže udržať si energiu počas behu. Správne dýchanie a jednoznačný cieľ v hlave sú kľúčovými aspektami pri každom bežcovi. Ak ste pevne rozhodnutí, že dnes odbehnete svoj cieľ, určite ho zdoláte.

žena, beh

Venujte pozornosť obuvi a oblečeniu

Kvalitná bežecká obuv je nevyhnutnosťou, pretože chráni vaše nohy pred nárazmi a zraneniami. Vyberte si obuv, ktorá je pohodlná a vhodná pre váš beh. Oblečenie by malo byť pohodlné a malo by zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Dnes je už množstvo špecializovaných predajní určených pre bežcov, kde vám zmerajú nohu podľa parametrov, ktoré sú potrebné pri skúšaní bežeckej obuvi. Obuv je základ, pretože vaše nohy musia byť v pohodlí. Kvalitné bežecké tenisky strednej triedy začínajú od 50 Eur, čiže pre začiatok si nemusíte kupovať ihneď tie z najdrahších.

Pravidelnosť je kľúčom

Aby ste dosiahli výsledky, pravidelnosť je kľúčová. Stanovte si bežecký plán, ktorý zahŕňa určené dni a časy behu. Aj keď to môže byť na začiatku náročné, s pravidelnými bežeckými tréningami sa budete cítiť lepšie a dosiahnete lepšie výsledky.

Rekreačný beh je vynikajúci spôsob, akým si zlepšíte svoje zdravie a kondíciu. Dodržiavaním týchto štyroch základných pravidiel pre efektívny beh môžete dosiahnuť stanovené výsledky a cítiť sa skvele vo svojom tele. Pamätajte, že beh je individuálny proces a je dôležité si vypočuť svoje telo a postupovať podľa svojich schopností. S pravidelným tréningom a odhodlaním môžete dosiahnuť svoje vysnívané ciele.

Zdroj foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...