zdravé jedlo
Zdravie pre seba

TOP 7 potravín pre podporu ženského zdravia a hormonálnej rovnováhy

Správna strava zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní ženského zdravia a hormonálnej rovnováhy. Týchto TOP 7 potravín je plných živín a fytochemikálií, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a celkové zdravie.

Týchto 7 potravín by sa malo vyskytovať vo vašom jedálničku častejšie, než akékoľvek iné

Losos

Losos je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, konkrétne kyseliny eikozapentaenovej (EPA) a kyseliny dokosahexaenovej (DHA). Tieto mastné kyseliny majú protizápalové vlastnosti a pomáhajú udržiavať zdravú funkciu mozgu, srdca a nervového systému. Okrem toho obsahuje losos vitamín D, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti a imunitný systém. Pravidelná konzumácia lososa môže tiež pomôcť udržiavať hormonálnu rovnováhu a redukovať príznaky menštruačných ťažkostí.

Avokádo

Avokádo je bohaté na mononenasýtené tuky, ktoré môžu pomôcť udržiavať stabilitu hladín cukru v krvi a podporiť zdravie srdca. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre energiu a funkciu nervového systému. Vitamín E v avokáde je antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

avokádo

Semená a orechy

Semená ľanu, tekvicové semienka, orechy a mnohé ďalšie sú bohatými zdrojmi zdravých tukov, vlákniny, bielkovín a minerálov, akými sú zinok a selén. Tieto živiny sú dôležité pre reguláciu hormónov, zlepšenie trávenia a podporu zdravého imunitného systému. Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v týchto potravinách môžu tiež pomôcť zmierniť zápal v tele a podporiť zdravú pokožku.

Celozrnné obilniny

Ovsené vločky, hnedá ryža a quinoa. Tieto celozrnné obilniny sú bohaté na vlákninu a komplexné sacharidy. Majú nízky glykemický index, čo znamená, že cukor sa z nich uvoľňuje pomaly a hladina cukru sa stabilne udržiava.

Brokolica

Brokolica obsahuje indol-3-karbinol, zlúčeninu, ktorá sa v tele premieňa na diindolylmethán (DIM). DIM pomáha regulovať metabolizmus estrogénu, ženského hormónu. Brokolica je tiež bohatá na vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém, a obsahuje vlákninu dôležitú pre trávenie a zdravý črevný trakt.

brokolica

Lesné plody

Jahody, maliny, čučoriedky a iné lesné plody sú plné antioxidantov, akými sú vitamíny C a E, a fytochemikálií, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu a chránia bunky pred poškodením. Lesné plody môžu tiež podporiť zdravie srdca a zlepšiť zrak.

Hrušky

Hrušky obsahujú vlákninu, vitamíny C a K, draslík a antioxidanty. Vláknina v hruškách môže pomôcť udržiavať zdravú váhu a regulovať hladinu cukru v krvi. Draslík je dôležitý pre reguláciu krvného tlaku a svalovú funkciu.

Zapojenie týchto potravín do bežného jedálnička vám môže pomôcť udržiavať hormonálnu rovnováhu na uzde. Ženské zdravie je pre nás všetky prvoradé, a preto akúkoľvek zmenu svojho bežného jedálnička konzultujte s odborníkom na zdravú výživu.

Zdroj foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...