žena v kaviarni
Kariéra pre seba

Ako napísať motivačný list?

Veľa ľudí by si povedalo, že motivačný list patrí do minulého storočia. Práve naopak. Motivačné listy sú na vzostupe a pri uchádzaní o prácu vždy niečo viac napovie motivačný list ako životopis. Musí mať motivačný list presnú štruktúru? Ak sa nehlásite do veľkého korporátu, tak nie.

Čo musí obsahovať motivačný list?

Najlepší motivačný list by mal obsahovať úprimné vety o tom, prečo sa uchádzate o prácu. Váš budúci zamestnávateľ si oveľa radšej prečíta niečo zaujímavé o vás, než len pár strohých viet, ktoré nájdete skoro v každom ,,ukážkovom“ motivačnom liste. Je jedno či máte 20 alebo 50. Ukážte zamestnávateľovi to, čo od vás môže očakávať. Napíšte niečo, na čo ste hrdí vo svojom živote, čo by ste určite o sebe povedali a jednoducho povedané – predajte sa.

Predstavte si pohovor ako obchodné stretnutie

Každá zo strán chce počuť najmä výhody, ktoré jej budú plynúť z uzavretej dohody. Pripravte personalistov na to, s kým sa môžu stretnúť. Napíšte ten skutočný dôvod, prečo vás daná firma zaujala. Prečo práve vy chcete byť súčasťou tímu. Napíšte to od srdca. Predstavte si, že práve vy ste na mieste zamestnávateľa a vyberáte si z rôznych kandidátov. Zaujal vás práve váš motivačný list? Sú tam nejaké chyby, ktoré potrebujete odstrániť? Urobte to. Prvý dojem je ten najdôležitejší a ten vzniká práve už pri odoslaní životopisu a motivačného listu.

Životopis obsahuje najmä zhrnutie vašich pracovných skúseností, ale v motivačnom liste môžete ukázať svoju osobnostnú stránku.

Aj personalista je len človek. Ak mu ukážete vašu človečinu, je pravdepodobné, že sa mu zapáčite. Nemusíte byť žiadnym spisovateľom, aby ste napísali dobrý motivačný list. Píšte naozaj to, čo by ste si chceli prečítať o sebe aj vy. Píšte v skratke to, kto ste. Rozpísať sa môžete o tom, čo vám dalo vaše vzdelanie či vaše minulé pracovné skúsenosti, čo robíte po práci a aký to má vplyv na váš pracovný výkon, čo by mohlo byť vašou výhodou oproti ostatným uchádzačom.

Ak máte pocit, že ste sa v texte tak trochu stratili, ukážte ho niekomu druhému. Druhý človek dokáže vždy lepšie zhodnotiť váš výtvor ako vy sami, ba dokonca vám môže poradiť ešte niečo ďalšie na doplnenie.

Foto: unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...