open office
Kariéra pre seba

Prekvapivé uvedomenie pre absolventov vysokých škôl

Ak čakáte článok o tom, ako získate po vysokej škole okamžite prácu snov bez akejkoľvek námahy a s platom, aký sa uvádza ako priemer nášho hlavného mesta, ste na veľkom omyle. Ak si nechcete prečítať pár pravdivých riadkov, ďalej ani nečítajte a žite vo svojej komfortnej zóne, rovnako ako počas vysokej školy. Dnes už, bohužiaľ, neplatí to, čo nám hovorievali rodičia. Dnes už len veľmi malé percento zamestnávateľov hľadí na to, aká vysoká škola sa objaví v životopise uchádzača.

Bez praxe nie sú koláče – bez praxe nemajú absolventi prácu

Ak ste počas vysokej školy nepracovali, či už vo svojom odbore, alebo v hocakom inom, máte problém. Počas výberového procesu chcú zamestnávatelia vidieť šikovných mladých ľudí. Nepotrebujete mať dokonca ani 25 rokov a 30 rokov praxe, avšak stačilo by aspoň pár mesiacov poriadnej práce. Netreba sa vyhovárať na to, že ste počas vysokej školy nemali čas.

Momentálne vidíme, že situácia na trhu práce je katastrofálna. Na pozície sa hlásia uchádzači, ktorí nemajú ani zďaleka adekvátne pracovné skúsenosti, nemajú potrebný počet rokov praxe (áno, tento parameter má zmysel), nemajú ani len záujem pracovať a keď už, nemajú ani pocit, že pred pohovorom si majú prečítať niečo viac o firme.

Dnes nás už nebude nikto vodiť za ručičku, ani za nami nebude stáť žiaden vyučujúci, ktorí obháji jeho spokojnosť s našimi vedomosťami pred ostatnými. Teraz nastal čas, kedy preberáme zodpovednosť sami za seba a potrebujeme sa doslova predať firme. Ak váš budúci zamestnávateľ uvidí, že v životopise máte uvedenú len vysokú školu a pár mesiacov brigád, ktoré sú ,,mimo mísu“, uprednostní iného uchádzača. Ak však vášmu budúcemu zamestnávateľovi dokážete, že chcete pracovať a chcete pracovať na sebe, bude s vami tráviť potrebný čas na overenie vašej vhodnosti na pozíciu. Na toto však nestačí suché poslanie životopisu.

Nemajte vysoké platové očakávania

Tu prichádzame na ďalší kameň úrazu. Do našich absolventských hláv bolo počas troch alebo piatich rokov vštepované, že ako ľudia s vysokoškolským vzdelaním budeme mať platy ako polobohovia. Áno, môžeme mať. Ale musíme rovnako prijať aj zodpovednosť ako polobohovia. Ako absolventi vysokých škôl by sme mali vedieť nazerať na danú problematiku z viacerých strán.

Zamestnávateľ mi ponúka nízky nástupný plat. Oplatí sa mi kvôli tomu vstať z postele? Viem z neho vyžiť? Chcem sa rozvíjať alebo mi stačí to, čo mám? Aké skúsenosti ponúknem môjmu zamestnávateľovi?

Nezabúdajte na to, že plat sa dá vždy zvýšiť, avšak treba počkať pár chvíľ. Vždy sa v tomto prípade treba pozerať len a len na seba. Ak máte pocit, že Anka z rovnakej skupiny má vyšší plat, asi preto urobila niečo viac a zamakala aj počas vysokej školy. Ak vám ponúka zamestnávateľ nízky plat, buď aktuálne nemá podmienky na to, aby vám ponúkol vyšší, alebo ste ho nepresvedčili o vašich kvalitách. Počas pohovoru totiž predávate svoje pracovné skúsenosti a vlastnosti, vďaka ktorým vás príjmu do práce.

Pracovné skúsenosti majú aj iný význam

Opäť sa na vec musíte pozerať z viacerých strán. Pracovné skúsenosti nehovoria len o vašej ,,kvalifikácii“ na danú pracovnú pozíciu. Pracovné skúsenosti hovoria najmä o vašich pracovných návykoch, o vašom prístupe k práci, lojalite k zamestnávateľovi, ochote vzdelávať sa a napredovať. Ak nemáte žiadne, prípadne len veľmi krátke pracovné skúsenosti, váš budúci zamestnávateľ nemá istotu, či budete chodiť do práce včas, či budete vedieť pracovať potrebný čas, či budete ochotní vypracovať požadované úlohy. Aj o tomto svedčia vaše pracovné skúsenosti.

Ak máte pocit, že to nezvládnete, zvládnete toho ešte viac

Začiatky sú ťažké pre všetkých. Či už finančne, psychicky, alebo fyzicky. Niekedy musíme skutočne pracovať väčšiu časť dňa, venovať sa práci i mimo práce, odsunúť náš sociálny život, avšak vždy to stojí za to. V práci si nájdete nových priateľov, nové kontakty a najmä v nej nájdete príjem, ktorý vám pomôže osamostatniť sa a získať sebavedomie vo všetkých životných stránkach. Nebojte sa open office, nebojte sa home office, nebojte sa prípadných konfliktov. Nebojte sa zodpovednosti, ktorá prichádza s vyšším platom.

Neviete sa zorientovať na trhu práce? Neviete aké pracovné ponuky sú pre vás vhodné, prípadne si neviete vytvoriť účinný životopis? V tom prípade sa mi pokojne ozvite, alebo si rovno prečítajte článok o tom, ako napísať motivačný list.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...