výhľad z knižnice
Sama so sebou

Syndróm stále málo

Málo sa vzdelávame, málo napredujeme, málo sa o seba staráme, málo doma upratujeme, málo sa stretávame s priateľmi a rodinou, málo zarábame, málo športujeme. Stále robíme málo. Čo je málo? Čo robíme tak zle, že robíme stále málo? Nerobíme snáď dosť? Nesnažíme sa? Málo sa porovnávame?

Často sa nám stáva, že nám niekto povie, že niečo robíme málo. Prečo by sme však mali robiť málo? Vie ten človek všetko, čo robíme? Žije v našej koži? Alebo len vidí, čo pridávame na sociálne siete, čo hovoríme a ako sa správame. Nikdy nikto, dokonca ani len ten úplne najbližší človek nebude presne vedieť, koľko toho robíte. Z každej strany všetci počúvame, že robíme málo. Robíme málo pre seba alebo pre niekoho druhého? Ak robíme málo pre seba, všetko je v poriadku a snažme sa to napraviť. Ak však robíme málo podľa niekoho druhého, je tomu naozaj tak? Nie je to skôr o tom, že ten človek robí málo a je sám so sebou nespokojný, tak nadobudne pocit, že aj ostatní robia málo?

Máte aj vy tendenciu niekomu hovoriť, že robí málo? Skúste sa pozrieť najskôr na seba. Ak robíte všetko tak, ako chcete, pravdepodobne nebudete mať tendenciu niekoho upozorňovať na to, že robí málo. Pretože nebudete mať čas ani chuť sa zamýšľať nad životom niekoho iného. Ak mu chcete urobiť dobre, prípadne ho posunúť vpred, stačí to povedať raz. Nie neustále upozorňovať na to, ako robí málo, ako by mohol robiť viac atď. Každý jeden z nás máme iné životné priority a hodnoty. Každý z nás by si mal svoj čas zmanažovať tak, aby stíhal všetko tak, ako chce. A nie tak, ako niekto povedal.

Čo je to ten syndróm?

Syndróm predstavuje súhrn príznakov charakterizujúcich určitú chorobu.

A čo je ten syndróm stále málo?

Syndróm stále málo je akýmsi syndrómom dnešnej doby. Nie je to žiaden medicínsky termín. Všetci totiž máme pocit, že robíme málo, aj napriek tomu, že už nevieme, čo máme robiť viac. Sme unavení, znechutení a nemáme žiadnu inšpiráciu. Nie je to práve z toho, že sa snažíme robiť stále viac, no nie je to zrovna to pravé pre nás? Ak nie sme s niečím stotožnení ani po mesiaci, asi to nebude to, čo by sme chceli robiť. Ak nie sme spokojní so svojim životom, urobme aspoň malú zmenu. Skúsme robiť ešte menej, prípadne o niečo viac. Život je o rovnováhe a keď na jednu stranu dávame viac a na jednu menej, nie sme so sebou spokojní.

Predstavte si na tých váhach oddych a všetko to, čo denne robíme. Na ktorej strane je toho viac? Na strane oddychu alebo na strane aktivít? Máte pocit, že sa tieto strany nachádzajú v rovnováhe? Ak sú v rovnováhe, je to ideálny stav. Pravdepodobne vykonávate všetko čo chcete a zároveň máte aj dostatok odpočinku a síl. Ak však máte pocit, že stále len odpočívate, ležíte na gauči pred telkou, poflakujete sa len tak vonku a nenapĺňa vás to, skúste si nájsť nejakú aktivitu. Ak máte pocit, že stále len niečo robíte a už neviete, kde vám hlava stojí, pozvoľte z vášho tempa. Dajte si chvíľku oddych, prejdite sa v prírode, načerpajte energiu. Skúste začať športovať. Pri športe si nielen zlepšíte kondíciu a postavu, ale aj svoju chuť do ďalších aktivít.

žena na kopci

Na záver by sme len zhrnuli, aby stálemálovraviači si dali trošku pohov a skúsili prestať komandovať ostatných s tým, že robia stále málo. Každý z nás robí toľko, koľko chce a toľko, koľko môže. To, že niekto vo vašich očiach nerobí toľko, koľko by mal, neznamená, že robí málo. Ak vás tento článok zaujal a radi by ste si prečítali viac, skúste si prečítať Každý je, aký je. Ale každý by to mal aj pochopiť.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...