písanie
Kariéra pre seba

Pripraviť sa na pohovor nestačí

Možno vás poteším, možno nie. Časy, kedy sme sa krvopotne pripravovali na pohovor sú preč. Personalistika ide vpred, rovnako ako iné odbory.

Ak si hľadáte novú prácu, musíte sa pripraviť na niečo iné, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Trh práce je plný skvelých kandidátov a svojho budúceho zamestnávateľa musíte presvedčiť o tom, že práve vy ste ten uchádzač, ktorý bude prínosom pre firmu. Tí, ktorí sa dostanú na osobný pohovor majú skoro vyhraté. Na osobnom pohovore sa to však môže celé obrátiť.

Personalisti sa zvyknú pýtať klišéovité otázky ako to, či športujete, či ste komunikatívny, či máte skúsenosti na podobnej pozícii atď. Okrem základného prehľadu o vás a vašej kariérnej ceste sa môžu spýtať aj otázky zamerané na ,,right fit“, čiže otázky zamerané na zapadnutie do kolektívu či firemnej kultúry. Zapadnúť medzi kolegov je totiž podstatnou súčasťou práce. 

pracovný pohovor

Nepripravujte si odpovede

Nepripravujte si vopred svoje odpovede. Jedine si pripravte čisté oblečenie adekvátne ku pozícii a firme. Ak sa nejdete uchádzať o manažérsku pozíciu, nemusíte si obliecť sako. Vždy treba myslieť na to, aby ste sa cítili pohodlne.

Na otázky odpovedajte spontánne a priamo. Nie všetkým takýto typ odpovedí vyhovuje, ale keď nebudete mať nič predpripravené, nemusíte dlho premýšľať priamo pred personalistom o tom, čo ste mali napísané na papieri. 

Personalisti dnes nekladú len typické otázky. Môžu sa ťa opýtať aj pre vás úplne nelogickú otázku, ako napríklad aké mesto by ste si vybrali pre život. Sleduje sa tým najmä tvoja pohotovosť a niektoré odpovede môžu o vás povedať aj niečo naviac.

Pripravte si najmä dobrú náladu

Dobre naladený a usmiaty uchádzač poteší nejedného budúceho zamestnávateľa. Úsmevom preto nešetrite.

Foto: unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...