žena na púšti
Sama so sebou

Každý je, aký je. Ale každý by to mal aj pochopiť.

V angličtine sa hovorí ,,every individual matters.“ A je to pravda. Záleží na každom a ku každému by sa malo pristupovať individuálne. Preto je každý taký, aký je. A každý by to mal pochopiť. Ono už v ranom detstve sa potláča individualita každého z nás. Rodičia z nás chcú vykresať to najlepšie, čo vedia. Avšak niektorí rodičia zabúdajú na to, že už aj to malé dieťatko má vlastný rozum a môže chcieť niečo úplne iné, ako chcú oni. Preto by mal nastať kompromis a rodičia by mali hľadieť aj na potreby dieťaťa. Niekedy síce nie je na škodu nútiť dieťa ísť aj so slzami na tréning. Avšak treba myslieť aj na jeho psychiku.

Ako dospelí sa snažíme nerobiť veci na silu. Prečo do tých vecí nútime už malé deti?

Je to jednoduché. Rodičia nám chcú len to najlepšie. Avšak čo je najlepšie pre nich, neznamená to najlepšie aj pre nás. Ak celé detstvo robíte iba to, čo chcú vaši rodičia a zrazu s odbitím dospelosti si začnete robiť to, čo chcete vy, naštve ich to. A vy sa znova snažíte byť dobrý iba pre rodičov. Aby boli na vás hrdí. Nemá byť však človek hrdý sám na seba? Je úplne jedno čo si kto o nás myslí. Dokonca nezáleží ani na tom, čo si o nás myslia naši rodičia. Ak im ukážeme, že to, čo robíme, má pre nás zmysel, postupom času to pochopia.

Ako však akceptovať iných ľudí takých, akými sú?

Je to jednoduché. Nesúďme ich. Naozaj každý nech je takým, akým chce byť.  Nesnažme sa niekomu vnucovať naše myšlienky, pretvoriť ho na náš obraz. Každému môžeme povedať svoj názor, avšak nemôžme mu ho vnútiť. Predstavte si, že by vám niekto nútil jeho myšlienky. Nepríjemné, že? Alebo taký toxický vzťah, kedy vám partner/ka hovorí, že by ste nemal robiť to ani ono. Akože what? Vy predsa sami viete, čo by ste mali robiť a čo nie. Môžete si od nich vziať nejakú myšlienku, ale nikto vás nemôže súdiť za to, ako sa správate.

Buďte samé sebou

Nesnažte sa prispôsobiť niekomu inému. Robte veci tak, ako to chcete vy samé. Názory druhých ľudí si môžete vypočuť, ale nebete si ich príliš k srdcu. Nie všetci vám chcú len dobre. Myslite na to, že vy samé viete najlepšie, čo chcete. A ak to neviete, naozaj skúste počúvať samé seba. Nie je nič lepšie, ako stráviť pár minút na prechádzke v prírode premýšľajúc nad tým, čo chcete robiť a akou chcete byť.

Páčil sa vám tento článok? Možno vás zaujme aj Rozmohl se nám tady takový nešvar.

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...