Preventívna prehliadka u gynekológa je postrachom skoro všetkých žien. Studené nástroje, cudzia osoba pozerajúca sa na miesto, kam by sa mal pozerať iba náš partner doma a aby toho nebolo málo, pribiehajúca sestrička. Aj napriek takýmto nepríjemným skúsenostiam, ktoré netrvajú príliš dlho by sme mali ísť na preventívnu prehliadku.
Bežná preventívna prehliadka u gynekológa, pokiaľ je všetko v poriadku, trvá maximálne 20-30 minút v závislosti od lekárky a toho, ako precízne robí svoju prácu. Toto vyšetrenie nepatrí medzi tie skúsenosti, ktoré by sme si chceli opakovať každý mesiac. Nemusíme. Stačí raz ročne.
Nič ma nebolí, nie je potrebné ísť na gynekológiu.
Ale áno, je to potrebné. Väčšina chorôb nebolí a ani nemusíte vedieť, že sa vo vašom tele deje niečo, čo by nemalo. Z každej strany počúvame, prečo by sme mali, aké je to potrebné, ale dokým sami nezistíme, že s naším telom niečo naozaj nie je v poriadku, nepôjdeme tam. A potom si môžeme jedine búchať rukou o hlavu, prečo sme nešli skôr a neprišli na tie patálie o pár mesiacov skôr. O roky skôr.
Na ženách je jedna vlastnosť naozaj zaujímavá. Problémy kamarátok vieme riešiť takmer okamžite. Ale tie vlastné nechávame len tak plynúť a aj keď cítime nezvyčajnú bolesť napríklad v prsníkoch, neriešime ju. Nepríjemný niekoľkotýždňový výtok pripisujeme stresu, zlej životospráve alebo kilám naviac. Meškajúca alebo príliš bolestivá menštruácia nemusí mať žiaden vážny dôvod, ale môže.
Ako sa motivovať ku preventívnej prehliadke u gynekológa?
Odmeňte sa za túto návštevu
Kúpte si niečo pekné na seba, doprajte si dobrú večeru alebo ak máte gynekologičku v poliklinike či nemocnici, dole majú určite nejaké mňamky v bufete.
Najväčšou odmenou je kompletné zdravie
Možno sa vám to zdá ako samozrejmosť. No v dnešnej dobe to samozrejmosťou nie je. Je úplne jedno či máte dvadsať alebo štyridsať, či ste štíhle ,alebo s pár kilami naviac. Vždy sa môže nájsť niečo, čo treba minimálne sledovať. Výroky typu aj tak musíme na niečo zomrieť a lepšie je o tom nevedieť, sú momentálne nezmyselné. Zdravie máme len jedno a mali by sme si ho strážiť viac, ako si myslíme. Všetky tie nepekné veci sa nám nemusia vôbec stať, ale môžu.
Ak aj náhodou, nezúfajte. Všetko sa dá vyliečiť a psychika má najväčší vplyv na priebeh choroby. Chorobu nevnímajte ako niečo, čo vás prišlo zničiť. Berte to ako svoju súčasť. Kľudne ju aj pomenujte. Naučte sa s ňou žiť a čím skôr si na ňu zvyknete, tým skôr môže odísť.
Zdroj foto: unsplash.com