Zdravie pre seba

Moja osobná skúsenosť s vytrhnutím osmičiek

Skoro každý zubár vám povie, že pokiaľ vás osmičky nebolia, nemusíte si ich dať vytrhnúť. Problém však nastane vtedy, kedy vás začnú pobolievať, prípadne bolieť tak, že máte chuť si ich vytrhnúť sami. V tom momente vám však skoro žiaden zubár nepomôže, pretože na mieste môže byť okrem bolesti prítomný aj zápal, kedy nie je najlepšie zuby vyberať von. Ako prebiehala moja skúsenosť s vytrhnutím osmičiek? Mohla som jesť? Čítajte ďalej.

Ja som s občasnou bolesťou pravej spodnej osmičky žila 4 roky. Pri jej raste sa raz za čas ozvala a nechala ma pár dní v bolesti. Vždy som to vedela prekusnúť, pretože to nebola tá najhoršia bolesť a takisto som sa bála trhania, pretože mi zubár nikdy pred tým zuby netrhal.

Tento rok však nastala zmena a moja pravá spodná osmička sa rozhodla, že ma bude neskutočne bolieť 2 týždne vkuse.

Môj zubár mal dovolenku a s iným zubárom som to konzultovať príliš nechcela. Bolesť odišla, avšak už som bola nalomená na to, že si ju dám vytrhnúť. Volala som zubárovi, aby ma objednal na extrakciu zubu, išla som na RTG, prišla s výsledkom a zrazu som sa dozvedela, že mi všetky okrem pravej hornej musí vybrať chirurg a či chcem vybrať aspoň pravú hornú. Na to som odpovedala, že nie, pretože ma v živote nebolela. Samozrejme som si to privolala a o týždeň ma bolela už aj pravá horná osmička.

U zubára som dostala výmenný lístok na stomatologickú chirurgiu YLUX na Račianskom mýte. Nuž, neostávalo mi nič iné, iba odhodiť strach po vypočutí skúseností ostatných a ísť na konzultáciu. Na konzultácii bol pán doktor Tudík, ktorý mi povedal, že na pravej strane mám veľké hnisavé ložisko (ktoré si môj zubár nevšimol) a zuby musia ísť von. Otvoril diár, hneď na ďalší deň som uvidela voľný termín a rovno mu povedala, že ten termín chcem. Dostala som inštrukciu poriadne sa najesť, pretože to môže byť moje posledné jedlo toho dňa.

Ako to prebiehalo?

Nastal tak deň D a išla som plná odhodlania a stresu na zákrok. Na klinike boli všetci veľmi príjemní, pán doktor Breza mi dal lokálnu anestézu na komplet celú pravú stranu, počkal pár minút kým úplne zaberie, dali mi cez tvár látku a na moje osobné prekvapenie sa nekonala žiadna bolesť. Cítila som iba mierny tlak a o pár minút bol spodný zub vonku. Ten istý priebeh sa opakoval aj pri hornom zube.

Pán doktor Breza mi všetko popri zákroku vysvetľoval a hovoril mi, ako dobre to všetko zvládam. Na hlave som cítila jemný dotyk rúk ďalšej sestričky, čo na mňa pôsobilo veľmi upokojujúco a oba zuby som mala vytrhnuté do 10 minút. Celé trhanie bolo pre mňa veľmi príjemným zážitkom. Po zákroku mi napísali recept na 5 dňové antibiotiká kvôli zápalu, ktorý sa tam vytvoril.

Bolesť dorazila až o pár hodín, kedy odznela anestéza. Táto bolesť opäť nebola nič hrozné oproti tomu, ako ma to bolelo pred pár týždňami. Na ďalší deň som však začala pociťovať bolesť ostatných zubov, ktorá trvá už 3. deň. Po 3 dňoch od zákroku som šla na kontrolu, kde mi pán zubár Tudík povedal, že sa všetko pekne hojí a bolesť môže pretrvávať ešte niekoľko týždňov.

Ako som jedla?

Ja som mala celkom šťastie, že hneď v ten deň som mohla celkom normálne jesť. Ako odznela anestéza som si dala rozmixovanú zeleninovú polievku, lososa a zeleninové pyré. Večer som si dala už len vianočku s detskou výživou, a to isté sa opakovalo aj na raňajky na ďalší deň. Na obed šla žemľovka a večera bola v podobe mäkkej žemli s paštétou. Pred zákrokom som sa tešila na to, ako budem môcť jesť rôzne mliečne výrobky. To mi však antibiotiká stopli.

Na ďalší deň som jedla cestoviny s omáčkou bez smotany a teda rozhodne som hladná nebola. Vytrhnutie osmičiek nemusí byť obrovským strašiakom. Minimálne ja sama som dôkazom toho, že zákrok naozaj nebolí, môže trvať aj len pár minút (ak sú stoličky rovno a nie ležmo) a bolesť po ňom síce bolí skoro 24h nonstop, ale nie je to niečo, čo by sa nedalo prežiť.

Z mojej vlastnej skúsenosti odporúčam všetkým extrakciu zubov múdrosti skôr, než sa môže vytvoriť zápal, ktorý vám môže nepekne znepríjemňovať život. Vedeli ste však o tom, že rozhodnutie o živote osmičiek majú dokonca urobiť rodičia ešte pred tým, než začnú vôbec rásť? Nikdy síce nie je neskoro, avšak s extrakciou osmičiek by sme nemali čakať tak dlho, ako nám odporúčajú niektorí zubári.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...