Kariéra pre seba

5 tipov pre zvýšenie úspešnosti na pohovore

Pracovný pohovor je postrachom pre viacerých z nás. Ide o situáciu, kedy sa musíme maximálne snažiť predať naše pracovné skúsenosti a osobné vlastnosti. Na pracovnom pohovore musíte ukázať, že naozaj máte záujem o danú pozíciu a chcete sa stať členom tímu.

Ako môžete zvýšiť svoje šance na pohovore?

1. Pred pohovorom si pozrite, čo vykonáva daná firma

Na pohovor prichádzajú uchádzači veľmi nepripravení. Nemusíte si presne naštudovať celú históriu firmy, avšak určite si pozrite jej webovú stránku. Aj keď si myslíte, že viete, v čom daná firma podniká, nemusí to byť už aktuálne. Firma mohla časom rozšíriť svoje portfólio, zmeniť sídlo, majiteľa, prípadne celkovú oblasť záujmu. Pozrite si preto ich najnovšie aktuality, pretože na 100% sa vás na pohovore opýtajú, čo viete o danej firme.

2. Nesnažte sa odpovedať tak, ako to od vás očakávajú

Z uchádzačov je hneď cítiť, že sa snažia odpovedať tak, ako to recruitéri očakávajú. Niektoré otázky môžu preverovať vaše logické zmýšľanie či všeobecne praktickú orientáciu. Pri týchto otázkach je hneď jasné, kto odpovedá prirodzene a kto nie. Nikto v práci nepotrebuje človeka, ktorý sa vie orientovať len v naučených riadkoch. Momentálne je vyšší dopyt po ľuďoch, ktorí sú samostatní a vedia sa orientovať v rôznych oblastiach.

3. Buďte sami sebou

Tento tip čiastočne súvisí s tipom vyššie. Recruitér vidí, keď človek nie je sám sebou. Človeka si totiž všímajú komplexne. Reč tela dokáže prezradiť veľmi veľa. Takisto príliš dlhé premýšľanie nad odpoveďami pri otázkach, ktoré si to nevyžadujú, nie je tou správnou voľbou. Pohovory trvajú väčšinou 45 – 60 minút, podľa potreby aj viac. Aj za takúto krátku dobu vedia zistiť, či bol človek autentický, alebo nie.

4. Pripravte sa na jazykovú skúšku

Ak sa na pozícii vyžaduje komunikácia v angličtine, určite sa pripravte na krátky rozhovor. S vašimi budúcimi kolegami sa môžete rozprávať na rôzne témy súvisiace s prácou, prípadne vás nechajú povedať pár slov o sebe.

5. Nepreceňujte svoje počítačové zručnosti

Chápeme, že všetci by sme chceli byť na pokročilej úrovni, najmä v Exceli. Vaše zručnosti v programoch si však vie budúci zamestnávateľ veľmi rýchlo overiť krátkym pretestovaním priamo v pripravenom vzore. Vždy sa snažte na 100%, pretože aj keď niečo neviete, môžete sa to časom doučiť.

Prípravu na pohovor by ste nikdy nemali podceniť. Najmä v tom prípade, ak vám na danej pozícii naozaj záleží a chceli by ste pracovať vo vysnívanej firme. Ak to nevyšlo raz a máte pocit, že by to druhýkrát mohlo vísť, pokúšajte šťastie aj naďalej. Každý pohovor vás naučí niečo nové a každým pohovorom budete neustále pripravenejší.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...