ženy
Zdravie pre seba

Deň ženského zdravia

Ženy častokrát zabúdajú na svoje zdravie a uprednostňujú pred ním zdravie svojich najbližších. S deťmi, partnermi, rodičmi ochotne ideme okamžite ku lekárom a staráme sa o nich. Kedy naposledy ste poriadne vyležali nádchu? Kedy naposledy ste boli na preventívnej prehliadke? Kedy naposledy ste sa poriadne vyrozprávali?

Ženské zdravie je veľmi krehké

Neustále sa snažíme ísť do všetkého na 100%, čo nám vytvára podvedomý stres, ktorý vytvára nie príliš najvhodnejšie prostredie pre naše orgány. Choroby nikdy nevznikajú len tak, z dobrej nálady. Choroby vždy pomaličky vznikajú z nepríjemného prostredia, z toxických vzťahov, zo stresujúcich udalostí. Naše telo tak okamžite reaguje a chce, aby sme si oddýchli. A ak aj tieto varovné signály ignorujeme, uvalí na nás ešte väčšiu chorobu, ktorá nás na lôžko doslova položí.

Nikdy by sme nemali uprednostňovať zdravie iných, pred našim vlastným

Ísť na klasický kolotoč preventívnych prehliadok – praktický lekár, gynekológ, zubár, nás zaťaží iba na pár hodín ročne, no môže nám to nielen zlepšiť zdravie, v niektorých prípadoch nám to môže zachrániť život. Ženy sa počas života stretávajú s rôznymi nežiadúcimi ochoreniami, akými sú rakovina prsníka, rakovina krčka maternice, depresie, poruchy príjmu potravy, rôzne kardiovaskulárne ochorenia, neurologické problémy atď. S niektorými sa narodíme, niektoré nadobudneme počas života. Len obyčajné vyhorenie v práci nám môže spôsobiť úzkosť či panické ataky, ktoré vedia znepríjemniť život.

Aj obyčajný rozhovor vie pomôcť

Každá žena by mala mať aspoň 1 kamarátku, s ktorou si vzájomne hovoria úplne všetko. Vďaka týmto obyčajným rozhovorom si vieme uľaviť na duši a utvrdiť sa v tom, že nič nemusí byť také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj rozhovor vie do istej miery liečiť. Ak sa vám blízka kamarátka zdôverí, nezastavujte ju, neodsudzujte ju a skúste sa pýtať správne otázky.

Nikdy nerobte predčasné závery, ale skúste naozaj aktívne počúvať. Ženské zdravie je veľmi krehké. Neustále sa snažíme byť tými najlepšími partnerkami, dcérami, kolegyňami atď. Pre niekoho už najlepšími sme, pre niekoho najlepšími nikdy nebudeme a mali by sme si to uvedomiť skôr, než nás to úplne pohltí.

žena

Deň ženského zdravia je zameraný na pozastavenie sa nad vlastným zdravím. V dnešnom otvorenom svete je vhodné otvárať aj intímne debaty. Tieto debaty by sa však nemali otvárať v parlamente, ale v bezpečnom priestore, kde sa nebudeme báť hovoriť o svojich problémoch. Presne týmto miestom je aj podujatie Deň ženského zdravia v Starej tržnici v Bratislave, kde sa vytvára priestor pre celospoločenskú diskusiu, ako môžeme zlepšiť systém zdravotníctva a starostlivosti o zdravie žien na Slovensku.

Suma sumárum, nikdy nepodceňujte svoje zdravie a nikdy nezabúdajte na seba. Neodkladajte preventívne prehliadky, rozhovory s kamarátkami a nehanbite sa hovoriť aj o nepríjemných prejavoch nielen v našom tele, ale aj v našej duši. Nikdy nevieme, aká maličkosť môže prerásť v niečo veľké a nikdy takisto nevieme, že si lámeme hlavu nad zbytočnosťou.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...