Inšpirácia pre seba Rozhovory

Dominika Reiter: Realitná maklérka v Nemecku

Dominika Reiter je mladá realitná maklérka žijúca v Nemecku. Ako ju doviedol život do Nemecka? Prečo zrovna nehnuteľnosti? Ak vás zaujíma príbeh mladej ženy, ktorá sa nebála ísť žiť do inej krajiny, čítajte ďalej.

Ako by si sa charakterizovala?

Volám sa Dominika Reiter a už štvrtý rok žijem v nemeckom Bavorsku s mojim už mužom a dvoma mopslíkmi. Pred tromi rokmi som si založila v Nemecku živnosť a vydala sa na svoju vlastnú cestu v podnikaní s nehnuteľnosťami pod značkou Essenz Immobilien (sprostredkovanie predaja/prenájmu). Okrem toho som od útleho veku členkou karate klubu Seiwa v Bratislave a aspoň raz za čas si prídem s nimi zatrénovať. Som veľká fanúšička bojového umenia a aj v Bavorsku som sa trochu začala špárať v Ninjutsu, s katanami a občas aj so strelnicou… Je to trošku neobvyklé hobby, no mám rada všetko, kde treba zapojiť telo aj ducha. 

Keby to mám zhrnúť do jednej vety, tak som energická a neriadená guľa vždy s nejakým blbým vtipom/poznámkou v rukáve, ktorá by najradšej rozžiarila každú jednu priateľskú tvár naokolo.

Čím sa živíš? Ako si sa ku tomu dostala? 

Mojou hlavnou náplňou do rodinného rozpočtu sú aktuálne nehnuteľnosti. K nim som sa dostala nechtiac, keď sa moja rodina začala pohybovať v oblasti realít na Slovensku. Neskôr, keď som mala 14 rokov, sme sa presťahovali do Švajčiarska, kde začali pracovať pre jednu známu spoločnosť a vždy ma brávali so sebou. V tomto čase som si uvedomila krásu a voľnosť exkluzívneho predaja nehnuteľností, kde má človek voľnú ruku v kreativite pri marketingu, vyjednávaní či organizovaní obhliadok a veľmi ma to fascinovalo, priam inšpirovalo. Keď sme sa asi po dvoch rokoch vrátili naspäť na Slovensko, založili sme si rodinnú spoločnosť a tu začala moja kariéra realitného makléra.

Mala som približne 18 rokov a veľmi vražedné tempo – ráno stredná škola, poobede práca vo firme, medzitým tréningy na karate a potom ťahanie práce občas aj do ranných hodín. Takto som fungovala skoro každý deň pár mesiacov, až kým mi doktora neskonštatovala vyhorenie. Vtedy som musela upustiť po nátlaku mamy a doktorky od mojich aktivít a keďže škola a reality boli pre nás dôležité, stopku dostalo karate, a to rovno na dva roky.

V roku 2019 sme sa presťahovali s mužom do Nemecka a to bolo moje volanie slobody! 😊 Konečne som sa stala sama sebe pánom, riadim si svoje tempo, moje záľuby, moje rozhodnutia a moje povinnosti. Nie je nič krajšie ako pocit vlastnej zodpovednosti vo svete a nikto vám nemôže nič povedať. Akurát sama na seba občas zakričím.

Popri nehnuteľnostiach si ešte občas privyrábam fotografiami produktov, nehnuteľností, eventov, videami, či grafickými prípravami marketingových produktov alebo prekladmi do/z nemčiny. Jednoducho všetkým, čo mi robí radosť.

Máš nejaký side job, ktorý rozvíjaš? 

Môj obľúbený projekt s veľkými očakávaniami mám spoločne s kamarátkou a bývalou spolužiačkou, a to instagramovú/facebookovú stránku @zajedno_sk, ktorá vznikla počas doby koronovej, kedy ľuďom chýbalo niečo príjemné, pozitívne a hlavne nestranné. Neskôr sme tento účel prehĺbili o myšlienku inšpirácie všetkých bežných či nebežných žien na Slovensku a v zahraničí. Tento rok, už druhý v poradí, sme umožnili prísť na svet našim Diárikom od ZaJedno.sk Dokonca sa nám podarilo získať aj niekoľko obchodných partnerov v rámci Bratislavy, kde si vedia zákazníci kúpiť na mieste náš Diárik a neskutočne sa z neho a z ohlasov tešíme! 🙂

Nastavili sme ho tak, aby vyhovoval ľuďom, ktorí majú buď vražedné tempo v práci, po práci, doma, v škole, alebo jednoducho si radi vedú svoj život organizovane, ale s estetickým zážitkom. Do toho sme pridali motivačné citáty a ročný i mesačný prehľad osobnostného rozvoja. Čiže v skratke, Diárik má všetko, čo v roku 2023 potrebujeme.

Čo by si chcela v živote dosiahnuť? Máš nejaký kariérny/životný vzor? 

Fuuh… Cieľov mám toľko, že reálne niekedy neviem, kde začať. Čo sa týka mojej kariéry, chcem, aby som vedela bezproblémovo a finančne nezávisle fungovať. Chcem dosiahnuť to, že ak si zmyslím, že chcem rok pauzu, tak si ju budem vedieť dovoliť. Zároveň sa spolieham na to, že si dokážem vytvoriť taký kapitál, ktorý zabezpečí môj dôchodok a je jedno v akej forme – avšak rada by som zostala v mojej milovanej sfére nehnuteľností. Vnímam to tak, že peniaze, ktoré si dokážem sama zarobiť, sú moje a nemusím s obavami čakať, či by mi štát, alebo niekto na niečo prispel.

Mám veľa vzorov, no najviac ma vždy inšpiroval Steve Jobs s jeho “vyšinutosťou”, iným pohľadom na svet – je to niečo, s čím sa ja dokážem stotožniť. To isté platí o Freddie Mercury.

Myslím si, že v osobnom živote je tiež potrebné zanechať si  svoju autenticitu a samostatnosť, pretože nikdy neviete, kedy budete musieť byť vy hnacím  motorom v rodine –  je dobré zostať v tomto tempe – byť vždy pripravený.

Čo ti vždy dodá silu, ak práve nemáš svoje obdobie? 

Je to veľmi vtipné, avšak mňa vždy dokážu povzbudiť moje obľúbené detské/animované rozprávky, ktoré som s úžasom sledovala ako dieťa. Nechcem totiž nikdy zabudnúť na to, že moje vnútorné dieťa vo mne bude navždy, pretože to sú časy, kedy mi bolo naozaj fajn a mala som najviac vitálnej energie na všetko.

A citát, ktorý ma najviac inšpiruje vo všetkých mojich sférach je “Čím viac energie koncentruješ na jeden bod, tým väčšiu silu a vôľu budeš mať a dokážeš enormné veci.”

Okrem týchto dvoch vecí to je ešte samozrejme aj pohyb, ktorý je súčasťou procesu k mojej lepšej verzii mňa.

Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život, no má pocit, že vždy jej v tom niečo bráni? 

Že to sú len výhovorky. Keď niečo chcem spraviť/túžim po zmene… jednoducho to treba urobiť a netreba o tom ani hovoriť. Dôležité sú výsledky a až potom reči. Treba si uvedomiť, že zmena vychádza z nás – každá má ten svoj čas, avšak netreba čakať na viac ako 2 znamenia. 😊

Občas sú v živote zložité situácie, ktoré nás položia na také dno, o ktorom sme ani netušili, že máme. Treba to spracovať a čas je ten najlepší priateľ v takýchto prípadoch. Netreba sa však ľutovať. Treba to vnímať ako výzvu a šancu k lepšiemu.

Ak už naozaj nevieme urobiť zmenu, stačí si položiť jednoduchú otázku. ,,Chcem žiť po celý život tak, ako žijem dnes? Ak sa prispôsobím ostatným, budú oni tí, ktorí si odžijú môj život?’’  Odpoveď je vždy nie. Dôležité je nestáť na jednom mieste – fyzicky ani psychicky – vždy sa hýbať vpred. 

Čo by si povedala svojmu mladšiemu ja? 

Úprimne, asi nič. Neľutujem ani jednej mojej doterajšej životnej skúsenosti a všetko malo nakoniec byť tak, ako aj bolo. Vždy som žila pre prítomnosť a užívala si daný okamih ako sa len dalo a ideálne s humorom. Myslím si, že som všetky životné lekcie dostala v čase, kedy som ich potrebovala.

Foto: Dominika Reiter

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...