žena pri západe slnka
Sama so sebou

Často si v zdravom sebavedomí bránime my samé

Bohužiaľ, je tomu už raz tak. Nemusíme ani poškuľovať po dokonalých postavách na Instagrame, dokonca sa nemusíme ani porovnávať s kolegyňami či kamarátkami. Samé sa ľutujeme, že niečo nedokážeme. Že nedokážeme schudnúť, prečítať za rok 12 kníh, dodržať pôst, zmeniť prácu atď. Samé sa utápame v našich bolestiach a ľútosti. Ako vieme ozdraviť naše sebavedomie?

Vlna pozitivizmu sa na nás valí z každej strany. Akosi sa už vytratila taká zdravá hranica vo všetkom. Chceme mať všetkého veľa a najlepšie okamžite. Ak to nemáme, nanosíme si do hlavy kilá výčitiek, v ktorých sa topíme celé dni. Vravíme si, ako toho máme veľa, ako už nevládzeme, ako sa nám nechce.

Čo tak zmeniť trošku prístup?

Nemusíme okamžite nahodiť úsmev a s radosťou sa hrnúť do obézneho množstva našich problémov. Stačí, ak si povieme, že to dáme. Že dnešnú náročnú úlohu v práci zvládneme, že dnes zjeme len polovicu čokolády a nie celú, že dnes pôjdeme jednu zastávku pešo. Malé ciele sa nám plnia jednoduchšie a hneď máme zo seba lepší pocit.

Skutočne sa neporovnávajme

Porovnávanie nám pomôže jedine k nižšiemu sebavedomiu. Zdravé sebavedomie nadobudneme práve tým, že sa chvíľku budeme sústrediť len na seba. Skúsme si vyhradiť denne aspoň hodinku pre seba. Skúsme sa ísť prejsť, pozrieť si dobrý seriál, zabehať si, uvariť si dobré jedlo, prečítať si knihu atď. Hodinu denne robte iba to, čo máte radi a pričom vypnete svoju myseľ.

Ak nie sme so sebou spokojné, naše sebavedomie trpí. Každý deň sa snažíme prispôsobiť niekomu inému. Avšak chcú sa aj iní ľudia prispôsobiť nám? Nemusíte sa každému zavďačiť a ak si nájdeme aktivitu, pri ktorej sa uvoľníme, naše okolie si to okamžite všimne. Nebudeme nervózne, plaché či neustále v strese. Zdravé sebavedomie potrebuje priestor, v ktorom môže bezpečne rásť, stabilizovať sa a prinášať úrodné ovocie. Ak budete mať pocit, že si neveríte, zastavte sa.

Vďaka miernemu spomaleniu tempa môžete nadobudnúť pocit bezpečia a emocionálnej istoty, ktoré predstavujú základné znaky zdravého sebavedomia.

Sebavedomiu pomáha nahota

Pri nahote nás nič nebrzdí. Netlačí nás žiaden opasok, náušnice, nekomfortná spodná bielizeň či príliš veľký výstrih. V tomto momente sme samé sebou a naše sebavedomie môže postupnými krokmi rásť. Nemusíme byť skutočne nahé. Iba si to skúsme predstaviť. Ak si sadnete pred šéfku, ktorej máte predstaviť dôležitú časť projektu. Už ste nahé? Do žíl sa vám tak naženie trošku adrenalínu a zahodíte zábrany. Zrazu budete vedieť sebavedomo komunikovať a ani neviete, ako rýchlo sa to stalo.

Ako ozdraviť naše sebavedomie?

Ak si nevieme sebavedomie ozdraviť samé, nebojme sa vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. Niekedy nám totiž práve sebavedomie môže brániť v bežnom živote a ani neviete, ako veľmi. Ak to však predsa chceme skúsiť po vlastnom, nechajme si čas pre seba. Bude to trvať pár chvíľ, no bude to stáť za to. Čas, ktorý venujeme svojej mysli a telu nám nikto nezoberie, ba o niečo viac nám to prospeje. Okrem nahoty vám môže pomôcť i pravidelné počúvanie meditačnej hudby či opakovanie rôznych mantier. Stabilita a istota sú pocity, ktoré cíti každá sebavedomá žena.

Sebavedomá žena si je istá sama sebou, nepotrebuje nikoho iného ku tomu, aby jej priniesol pocit šťastia. Je šťastná taká, aká je. Je zdravá. Vo svojom okolí nemá toxických ľudí, ktorí by jej ničili nielen náladu, ale aj život. AK už takých má, tak na nich nemyslí. Sebavedomú ženu netrápia problémy ostatných ľudí a má nadhľad nad všetkými svojimi problémami.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...