Kariéra pre seba

Som absolvent: Prečo nečakať na ideálnu pracovnú ponuku?

Byť absolventom nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Konečne máte pokoj od neustáleho učenia, môžete sa venovať tomu, čomu chcete, konečne si môžete plnohodnotne vychutnať sviatky/prázdniny. Počkať. Aké prázdniny? Absolvent už nemá prázdniny. Má len obdobie, počas ktorého môže byť buď na úrade práce, alebo už priamo v práci.

Ste absolvent a ste na úrade práce?

Nečakajte príliš dlho na ideálnu pracovnú ponuku. Je síce fajn užiť si ,,posledné voľno“, avšak byť niekoľko mesiacov na úrade práce nie je zrovna to, čo by váš budúci zamestnávateľ chcel vidieť vo vašom životopise. Samozrejme, nemusíte brať všetko, čo vám príde pod ruku. Podstatné je, aby ste nestratili rôzne príležitosti, ktoré vás môžu posunúť vpred na začiatku vašej kariéry. Sedieť doma a čakať kým vám niekto zavolá s ohurujúcou pracovnou ponukou nie je zrovna to, čo by ste mali robiť.

Prácu si hľadajte aktívne

A ak myslím aktívne, tak naozaj aktívne. Neseďte len za rôznymi pracovnými portálmi. Máte obľúbenú značku? Otvorte si ich webstránku, nájdite sekciu s pracovnými ponukami a raz za pár dní si ju prezerajte. Najlepšími zamestnancami sú práve tí, ktorí majú značku radi, prípadne sa stotožňujú s ich záujmami/životným štýlom.

Nemajú pracovnú ponuku hodnú vášho vzdelania, prípadne vo vašom odbore?

Vyskúšajte šťastie a napíšte im e-mail, v ktorom im vysvetlíte, v akej situácii sa nachádzate a práca pre nich by bola pre vás splnením malého sna. Firmy občas nezverejňujú pracovné ponuky okamžite, pretože niekedy sú voľné miesta obsaditeľné internými zamestnancami. Niekedy však môže, ako sa hovorí, motyka vystreliť. Ani nebudete vedieť ako a môžete získať prácu celkom jednoduchým spôsobom. Je naozaj veľmi chvályhodné, ak sa uchádzači hlásia rovno sami. Ušetríte tým prácu spoločnosti a vy nemáte čo stratiť.

Už som poslal 200 životopisov a stále nič

Niekde bude chyba. Zostaviť si kvalitný životopis je celkom náročné. Životopis by nemal obsahovať zbytočné informácie (základnú školu, kurzy, ktoré nesúvisia s pracovnou ponukou, dokonca nemusí obsahovať ani pracovné skúsenosti, ktoré s ponukou nesúvisia).

Dobrý životopis by mal byť:

  • prehľadný,
  • upravený,
  • stručný,
  • mal by obsahovať podstatné údaje o vás (meno, aktuálne bydlisko, pracovné skúsenosti, vzdelanie, záujmy).

Nemusíte byť grafikom, aby ste mali pekný životopis. Úplne postačí, ak bude váš životopis prehľadný, upravený, stručný a bude obsahovať informácie, ktoré sú podstatné pre pracovnú ponuku.

Dávajte si pozor na citáty

Citáty v životopise môžu napáchať oveľa viac škody, než sa môže zdať. Životopis môže mať prázdne miesta, ktoré nemusíte nijakým spôsobom vyplniť. Nemusíte doň dávať žiadne fotografie (ani svoju), žiadne zbytočné citáty. Citáty nemusia znieť pre osobu, ktorá vás nepozná, rovnako ako pre vás.

životopis

Náplň práce je lákavá, ale nemajú žiadne benefity

Ach, tie benefity. Veľké medzinárodné korporáty lákajú absolventov najmä na svoje vzdelávacie programy či na svoje nefinančné benefity. Naozaj vám stojí pár benefitov za to, aby ste uprednostnili ponuku pred tou, ktorá by vám viac vyhovovala? Najväčším benefitom je aj tak dobrý kolektív. Ak máte okolo seba kolegov, ktorí vám budú spríjemňovať 8 hodín v práci, je to oveľa viac, než akékoľvek raňajky, vstupenky či športové dni.

Nájsť si vhodnú prácu rovno po škole nie je jednoduché. Pokojne môžete skúšať. Na to je predsa skúšobná doba. Nenechajte však plynúť čas len tak. Vďaka práci sa budete môcť osamostatniť a to je tá najlepšia vec, akú môžete vo svojom mladom veku urobiť. Nečakajte na najvhodnejšiu pracovnú ponuku, ktorá vám bude vyhovovať po všetkých stránkach. Zvážte si svoje možnosti a najmä to, čo chcete. Pretože po niekoľkých mesiacoch na úrade práce stratíte isté návyky, ktoré sú pre pracovný život potrebné.

Ak neviete, ako sa pripraviť na pracovný pohovor, našich 5 tipov pre zvýšenie úspešnosti na pohovore vám môžu pomôcť.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...