mrakodrapy
Kariéra pre seba

Blue Monday: Psychologický jav vs. marketingový ťah

Máte pocit, že dnešný deň je ešte o niečo viac náročnejší, ako boli predošlé dni? Možno sa až tak nemýlite. Dnes nie je len tak obyčajný pondelok. Dnes je Blue Monday, ktorý je podľa psychológov najdepresívnejším dňom v roku. 

Prečo je Blue Monday najdepresívnejším dňom v roku?

Depresívny, pochmúrny, bez nálady. Dnešný deň s týmto počasím za oknom je priam ako stvorený na premýšľanie nad nepríjemnými vecami, akými sú nedokončené úlohy z minulého roka, premýšľanie nad tým, čo všetko musíme doma po práci stihnúť, že sme od začiatku roka ešte stále neschudli ani kilo, neušetrili ani cent naviac atď. 

Je to naozaj najdepresívnejší deň v roku alebo len marketingový ťah?

Psychológ Cliff Arnall stanovil 3. pondelok v novom roku ako najdepresívnejší deň. Tento deň vypočítal na základe určitého vzorca, z ktorého neskôr vyplynulo, že bol len marketingovým ťahom. Ono popravde veľa vecí v dnešnom svete sa zakladá na marketingových ťahoch. Podobne ako aj to, že jeden a ten istý kolagén vám pôsobí len na pleť a druhý na kĺby… 

Blue Monday bol vymyslený s cieľom zvýšenia predaja leteniek na letné obdobie do rôznych destinácií. A preto, ak ste nemali moc peňazí nazvyš a aj mizivú finančnú gramotnosť, ale chuť ísť niekam inam, mohli ste si kúpiť aspoň lacnejšie letenky, ktoré vám síce ešte viac znížili prostriedky na vašom účte, ale pohladili dušu.

Blue Monday nám môže aspoň symbolicky pripomínať deň, kedy by sme mali myslieť na naše psychické zdravie. Ak nás bolí srdce, ideme ku internistovi. Ale ak nás bolí duša, nejdeme nikam a snažíme sa všetky problémy uchovať naďalej v sebe. Ak máte v sebe dlho udržiavané problémy, ideálne je vyrozprávať sa. Vyrozprávajte sa partnerovi, rodičom, kamarátke, kolegyni. Ak však nemáte nikoho, alebo nechcete niekoho blízkeho otravovať so svojimi problémami, skúste sa obrátiť na organizáciu Ipčko. Je to internetová poradňa pre mladých, ktorá pomohla zachrániť už niekoľko životov a niekoľko zblúdených duší od náročnejších depresívnych stavov.

Ako sa môžete ešte viac vyzbrojiť proti účinkom Blue Monday?

  • Oddýchnite si,
  • pustite si film,
  • zacvičte si jógu,
  • dajte si horúcu vaňu, 
  • objednajte si dobré jedlo.

Akoby nestačilo, že pondelky sú pre niektorých z nás nepríjemné už len samé o sebe, dnes navyše zažívame ešte aj ten najhorší v roku. Nezabúdajte však myslieť aspoň trošku pozitívne. Ten ďalší pondelok bude o niečo lepší, ako bol tento. A ak sa dnes cítite výnimočne zle, nie je to žiadnym zlým modrým pondelkom, ale len nastavením mysle, ktoré nám tak trošku podsunul marketing.

Foto: Unsplash.com

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach:

Mohlo by sa ti tiež páčiť...